10 Şubat itibariyle Çin, yılan yılına giriyor. Geçtiğimiz sene Ejderha senesiydi ve 31 Ocak 2014’te de At senesine girecekler. Ay takvimi kullandıkları için her sene 10 gün geriye düşüyor batı takvimine göre.

Yeni yıl şenliklerinden tabi ki Hong Kong da nasibini alıyor. Her yerde Çin süsleri bulmak mümkün. Kırmızı kağıtlar, ejderler ve oyuncaklar… Tabi bütün bunlar güzel bir şenlik olmadan boş kalıyor.

Dün akşam 9 Şubat’a kadar sürecek olan bu festivale gittim. 9 Şubattan sonra ne oluyor derseniz, havai fişeklerle yeni yıla giriyoruz 🙂 Gelelim festivale. Çok lezzetli sokak yemekleri yedim. Mesela, ekmek arası helvaya benzeyen bir şey vardı, iki tanesini 10 dolara (bütün dolarlar Hong Kong doları, 10HKD=1EUR) aldım, hayatımın en iyi yatırımlarından biriydi. Bunun yanında fıstıklı krokanlar, pestiller, garip şeyler, hepsi gayet lezzetliydi. Zencefilli kahve ve 20 dolara aldığım şeker kamışı suyu için aynısını söyleyemiyorum tabi.

Gelelim oyuncaklara, çocuk oyuncağında olduğu için ayıp olmayacağını düşünüyorum, cinsel organı olan oyuncak erkek çocuklar vardı. Yani kıyafeti ile satılan oyuncakların pantalonunu indirince gayet gerçeğine uygun bir düzenlemeyle karşılaşıyorsunuz. Neden var sorusunu sorsam da, diğer oyuncaklarda neden yok, doğal bir şey diyorum ve kafa karışıklığı içinde konuyu kapatıyorum. Nasıl bir amtosfer vardı derseniz bu videoda göründüğü gibi.

Buradaki değişim öğrencileri koordinatörü bizi evine davet etti. Ev ortamını da görme şansım olacak ve tabi ki Havai fişekleri kaçırmamaya ve paylaşmaya çalışacağım.