Hong Kong’a geleli bir buçuk ay oldu ve artık turistik yerleri neredeyse tamamladım. Hepsine gitmediysem de o veya bu şekilde öğrendim, benzerine gittim. Hal böyle olunca günümü Hong Kong’un sanayi bölgesi olan Kwun Tong’da geçirmeye karar verdim. Aşağıdaki haritadan bina isimlerine bakarsanız yok fabrika sitesi yok endüstri blokları gibi yer adları göreceksiniz.

Daha Büyük Görüntüle

Aslında şehirden çok da uzak olmayan bu yer aslında manzara açısından şehirden oldukça uzak. 6 dolarlık bir yolculuk süresince etnik çeşitlilik kayboluyor, arabalar kamyonlara; lüks dükkanlar esnaf lokantalarına dönüşüyor.

Hong Kong sanayi sitesi 3

Özellikle ziyaret etmeyi düşündüğüm bir firma vardı ancak oraya gittiğimde (randevum yoktu) kepenklerin kapatılmış olduğunu gördüm ve sokakta gezmeye başladım.

Eşantiyon pazarı

Hepimiz güzel eşantiyonları almayı severiz. Hatta öyle ki bizim ofise en son ne zaman defter alındı bilmiyorum. Her sene eksik olmasınlar hediyelik ajanda, defter gönderiyorlar, biz de ihtiyaçlarımızı karşılamış, her fırsatta tedarikçilerimizi hatırlamış oluyoruz. Hediyelik eşya demişken, çoğunun Çin malı olduğunu biliyorsunuzdur.

Sokakta gördüğüm bu mağaza eşantiyon malları satışa çıkarmış. Tahminimce civarda üretilen hediyelik eşyalardan ihtiyaç fazlalarını ucuza alıyor, baskısızından daha ucuza satıyordu. Satılan ürünler arasında şemsiye, termos, defter hatta spor çantası bile vardı.

Eşantiyon pazarı
Eşantiyon pazarı

Özellikle ilgimi çeken bir ürün de vardı: Alarmlı termos. Kitapçığını okudum ve çok hoşuma gitti. Çalışma prensibi çok basit. Üzerinde küçük bir bilgisayar, ağzında ise küçük bir ölçüm cihazı var. Bu sayede günün hangi saatinde ne kadar su tükettiğimiz anlıyor, bizi ona göre yönlendiriyor. Mesela saat 3 olmuş ve siz günün stresinde hala su içmemişseniz alarm ile sizi uyarıyor. Sağlık bilinci sürekli gelişiyorken ilgi görebilir.

Alarmlı termos